Publikacje JASNOWIDZENIE Publikacje

O JEGO FENOMENIE

Parapsychologia określa jasnowidzenie jako umiejętność widzenia osób, zdarzeń czy przedmiotów w czasie i przestrzeni, wyłączając użycie zmysłów. To niezwykły dar, którym obdarowani zostali tylko nieliczni wybrańcy, odznaczający się nieprzeciętną wrażliwością i umiejętnością niezwykłej koncentracji świadomości. Zazwyczaj skupiamy się na dwóch sferach duchowych człowieka, czyli świadomości i podświadomości, ale należy pamiętać, że istnieje również nadświadomość, czyli zakorzeniona w nas możliwość intuicyjnego odczytywania i kreowania świata. Sfera ta odpowiada za rozwój możliwości jasnowidzenia.

Jasnowidz potrafi zobaczyć osoby, zjawiska, przedmioty rozmieszczone w czasoprzestrzeni. Ten ponadprzeciętny fenomen zainteresował wiele osób, w tym badaczy zjawisk paranormalnych. We współczesnej parapsychologii jasnowidzenie dzieli się na trzy rodzaje. Pierwszym z nich jest prekognicja, czyli przewidywanie przyszłości. Drugi to retrokognicja, która objawia przeszłość, a trzecim z nich jest psychometria – opisująca miejsca, osoby czy przedmioty na podstawie wizji zapoczątkowanej przez inny przedmiot. Warto również wspomnieć, że oprócz jasnowidzenia istnieje również dar jasnosłyszenia, dzięki któremu informacje dotyczące przeszłości lub przyszłości dochodzą do nas w formie dźwięku.

Kiedy w XIX wieku nastąpił rozkwit zainteresowania ezoteryką w literaturze wyróżniono trzy następujące typy jasnowidzenia: astralne, mentalne i przyczynowe. Pierwsze podziały możemy odszukać już w starożytności, gdzie ówcześni filozofowie sklasyfikowali antyczną sztukę przepowiadania przyszłości na: sztuczną, posługującą się konkretnymi technikami oraz naturalną – mającą swe źródło w naturalnych predyspozycjach Wróżbity.

Jasnowidzenie od wieków wzbudza w ludziach niezwykłą ciekawość oraz ogromne emocje. Każdy z nas chciałby wiedzieć co czeka nas lub naszych bliskich w przyszłości, ale nie można zapominać, że jasnowidzenie to przede wszystkim umiejętność patrzenia na przyszłą historię tego świata i wielkich wydarzeń jakie zapiszą się na jej kartach. Często wizje nie są oczywiste, ale przybierają formę pośrednią, którą można porównać do proroctw. Jednym z najsłynniejszych jasnowidzów był Michel de Notre-Dame, syn żydowskiego kupca, zwany Nostradamusem. Żył on w latach 1503-1566, a przedstawione przez niego przepowiednie do dzisiaj spędzają sen z powiek niejednemu badaczowi jego fenomenu.

Sny mogą być nośnikiem przepowiedni, gdyż zdarza się, że sen objawia nam prawdziwe, przyszłe wydarzenia. Jednak badania nie określiły jednoznacznie, co jest prawdą Hipnoza i trans również zaliczają się do metod, dzięki którym osoby doświadczone ezoterycznie przewidują to co ma się wydarzyć, a nawet to co dzieje się w chwili obecnej, ale w innym miejscu.

Badacze i uczeni starali się zaprzeczyć istnieniu umiejętności jasnowidzenia, telepatii czy też telekinezy, ale ich badania nie wskazały jednoznacznie, że takie umiejętności są niemożliwe. Wyniki niektórych eksperymentów prowadzą do zupełnie odmiennych konkluzji. Każdy człowiek powinien otworzyć swoją wewnętrzną wrażliwość i zbliżyć się do istoty duchowości, która tkwi w nas samych i wymaga naszej akceptacji oraz pielęgnacji. Jasnowidzenie to niezwykły dar, który wykorzystywany jest w szczytnych celach. Nie możemy wymagać, że zobaczymy przepowiednie niczym kadr z filmu i wszystko zostanie nam objawione. Osoba obdarzona tym darem widzi ponad siebie, uzyskuje dostęp do często kluczowych faktów, ale wymagają one interpretacji i dostosowania do sytuacji. Niewątpliwie, jasnowidzenie jest niesamowitym fenomenem, który odpowiednio wykorzystany, może zdziałać cuda.